Ze světa inovací  /  18. 11. 2019

Průhled do klíčové dírky. Češi vyrobili nejlepší hologram na světě

Česká nanotechnologická společnost IQ Structures obhájila světové prvenství ve výrobě hologramů. Mezinárodní asociace výrobců hologramů IHMA ji ve čtvrtek v Athénách ocenila v prestižní kategorii Best Origination. Pozornost si získala ochranným prvkem na bankovky, jehož součástí je průhled do klíčové dírky. Umí ho vyrobit jako jediná na světě.
Článek

Takový prvek může chránit třeba bankovky. Na první pohled jde o tenký proužek s barevným hologramem, přičemž při detailnějším zkoumání pouhým okem „klíčová dírka” skrývá další objekt, třeba nominální hodnotu bankovky.

„Tento efekt je extrémně těžké napodobit nebo padělat. V oblasti zabezpečení bankovek a dokumentů mají nejvyšší hodnotu bezpečnostní prvky, díky kterým je možné ověřit pravost prostým pohledem bez použití forenzních přístrojů,“ říká generální ředitel IQ Structures Tomáš Těthal.

Videoprezentace: Česká firma IQ Structures vyvinula nejlepší hologram na světě, chrání před paděláním.

Firma za své hologramy získala už řadu ocenění, mimo jiné v loňské soutěži Excellence in Holography Awards. Dodává ochranné prvky evropským státům i bankám. Její produkty chrání osobní doklady – třeba občanské průkazy nebo pasy.