Aktuality, Ze světa inovací  /  11. 3. 2020

SIC pomáhá zahraničním vědcům cítit se ve Středočeském kraji jako doma

Středočeské inovační centrum (SIC) uspořádalo 27. února 2020 první setkání více než 20 vědců a výzkumníků z více než 10 zemí. Biologové, astronomové, fyzici, chemici i botanici sdíleli své příběhy, zkušenosti a motivace vztahující se k jejich životu a práci v České republice, poznali nové kolegy a celkově byli nadšeni, že dostali tuto příležitost. Za strany Středočeského kraje se jedná o dlouhodobou iniciativu, jak nejen přilákat, ale hlavně udržet špičkové zahraniční vědce v tomto regionu.  

Dvě desítky vědců reprezentujících několik výzkumných organizací, např. ELI Beamlines v Dolních Břežanech, BIOCEV ve Vestci, Astronomický ústav v Ondřejově a Praze, Botanický ústav v Průhonicích, Technopark VŠCHT v Kralupech nad Vltavou nebo Univerzitní centrum energeticky efektivních budov v Buštěhradě, se setkali v rámci neformálního meetupu.

Během programu byl představen Středočeský kraj a jeho inovační potenciál, stejně jako aktivity a projekty SIC určené pro vědce a výzkumné organizace. Účastníci rovněž sdělili svá očekávání a potřeby, na základě toho jim byly představeny užitečné rady a tipy ohledně zdrojů informací, možností kurzů českého jazyka nebo integračních aktivit pro cizince. Mnoho dotazů směřovalo na český daňový systém nebo národní grantové možnosti pro vědce.

„Tento typ zpětné vazby je pro nás velice důležitý, abychom mohli správně nastavit příští meetupy a také celkově přizpůsobit nabídku Welcome Office pro zahraniční vědce, kteří nám do regionu přijedou v budoucnu,“ říká Martina Vycudilíková, projektová manažerka SIC pro vědu, výzkum a vzdělávání. „Věříme, že podobné aktivity pomohou vytvořit dynamickou mezinárodní komunitu a budou následovat další mezinárodní meetupy,“ dodává Martina Vycudilíková.