Business, Zajímavosti, Ze světa inovací, Ze zahraničí  /  14. 5. 2019

Ze světa inovací: Duben 2019

Chytré semafory, autonomní pošťáci nebo plovoucí města? Nejen tyto dubnové novinky si přečtete v následujícím článku!

Přinášíme vám výběr technologických a inovačních novinek, o kterých se minulý měsíc mluvilo.

Chytré semafory v Hradci

Hradec Králové plánuje zavést inteligentní dopravní systém po vzoru systému smart cities. Během dubna o tom s odborníky jednali hradečtí radní. Navrhovaný systém by měl například umět regulovat vytíženost městského okruhu chytrými semafory. Jejich další funkcí by bylo rozpoznat, když do křižovatky přijíždí auto s výstražným majákem a upravit podle toho dopravu. Chytrý hradecký systém toho ale bude umět ještě víc. Například hlídat neukázněné řidiče, kteří překračují rychlost a jezdí na červenou, nebo vysledovat pouliční rvačky a vandalismus. Po vzoru Kolína, kde už takový systém funguje, se navíc plánuje pomoci s parkováním jednoduchým značením volných parkovacích míst.  V současné době probíhá soutěž na projekt a zhotovitele zakázky za zhruba 300 milionů korun. Pokud všechno dobře půjde, měl by systém začít fungovat už v roce 2022.

Robotický pošťák v Manchesteru

Přepravní společnost FedEx dostala v dubnu povolení začít testovat autonomního robotického pošťáka v britském Manchesteru. SameDay Bot (jak svého poslíčka FedEx nazval) by měl sám zvládnout doručit zásilku až ke dveřím zákazníka. V navrhovaném konceptu by tento robotický pošťák neměl jezdit po silnici, ale pohybovat se po chodníku a to maximální rychlostí přibližně 16 kilometrů za hodinu, aby neohrožoval chodce. FedEx se v rámci tohoto projektu spojil s technologickým velikánem DEKA Development & Research Corporation, který má s vývojem potřebných technologií zkušenost. Pomůže například s navigačním systémem, podle kterého se bude SameDay Bot orientovat při donášce zásilek ke dveřím. DEKA může technologicky vycházet ze svých předchozích projektů, kterými je například vozítko Segway nebo iBot – elektrické kolečkové křeslo, které zvládne vyjet schody.

Plovoucí města budoucnosti

O krok blíž k realitě se posunul koncept dánského architektonického ateliéru BIG, který navrhl projekt plovoucího města pro americkou společnost Oceanix. Na začátku dubna se totiž společnost Oceanix se spojila s designéry, umělci a vědci prestižních univerzit, aby začali reálně pracovat na konceptu řešení, jak postavit soběstačné město plovoucí na moři. Projekt vychází z odhadu, že do bude roka 2050 okolo 90 procent velkých světových měst pod hladinou moře. Proto je nutné přijít s řešením, jak tuto situaci zvládnout. Město by se mělo skládat ze samostatných plovoucích prvků o šesti stranách, které by měly tvořit malé uskupení po šesti. Tyto plovoucí bloky by pak dohromady skládaly celé město. Každý hexagon by měl být 156 metrů dlouhý a měl by vždy obsahovat pásma pro zeleň, pěstování jídla, farmu a také přístav. Celý koncept s názvem Oceanix City by měl být plně ekologický.

Umělá inteligence na univerzitě

Na kampusu britské Staffordshire University zavedli digitálního asistenta s umělou inteligencí. Tento “zaměstnanec” je k dispozici 24 hodin denně a pomáhá studentům například zodpovědět důležité otázky ohledně programu školy, připomenout jim, že mají druhý den test nebo jim třeba objednat studentskou kartu. Jmenuje se Beacon a studenti si ho mohou stáhnout jako aplikaci do telefonu, mohou si s ním pak buď povídat nebo psát zprávy. A díky umělé inteligenci je chytřejší čím déle s ním studenti komunikují. Staffordshire University svého “chatbota” vyvinula společně s poskytovatelem cloudových služeb ANS.

Andělé z jižní Moravy

Úspěšní jihomoravští podnikatelé se chystají investovat do začínajících firem. Založili pro tuto myšlenku klub s názvem Garage Angels, se kterým hledají zajímavé start-upy a začínající podnikatele, kterým by mohli pomoci. Zaměřují se hlavně na firmy ze svého kraje, které jsou na úplném začátku svého fungování. V zahraničí se takovým počátečním investicím říká “andělské”, odtud  proto také název Garage Angels.

Do klubu patří například Karel Obluk (zakladatel Computer Pressu a investor Kiwi.com), krajský zastupitel za Zelené Jiří Hlavenka nebo zakladatelka personální agentury Advantage Consulting a společnosti AC Jobs Olga Hyklová. Na projektu se zároveň podílí Jihomoravské inovační centrum, které těmto “garážovým andělům” bude pomáhat s vyhodnocováním zájemců.