Aktuality, Business, Rady a tipy, Veřejnost, Zajímavosti, Ze světa inovací, Ze zahraničí  /  19. 7. 2019

Znáte FaceApp? Tady je dalších 7 aplikací, které pochybně využívají vaše data

Pokud jste byli za posledních pár dní alespoň jednou na sociálních sítích, určitě jste narazili na aplikaci FaceApp, která pomocí umělé inteligence může svým uživatelům ukázat, jak budou vypadat až zestárnou. Zprávy o tom, že tato aplikace může využívat naše osobní data oběhly celý svět možná ještě rychleji, než vlna fotek zvrásněných známých osobností. Není to ale jediná aplikace, která využívala (nebo možná stále využívá) vaše osobní data a to často i bez vašeho svolení. Na začátku měsíce uvedla americká Federal Trade Commision zprávu o tom, že více než 1000 android aplikací sbírá osobní data i když k tomu nemají od uživatelů souhlas. Uvádíme zde 7 příkladů, které popsal ve svém článku The Telegraph:

TikTok

Populární sociální síť, která umožňuje svým uživatelům vytvářet krátké videoklipy. Už na začátku tohoto roku čelila vyšetřování kvůli pochybnému nakládání s osobními údaji svých (převážně) mladých uživatelů. Vyšetřování trvá od února tohoto roku a vyjádřilo se k němu už jak americké US Federal Trade Commition tak britská informační komisařka Elizabeth Denham.

Meitu

Magic photo editor od společnosti Meitu je velice oblíbený hlavně v Číně a dalších asijských zemích. Jako spousta jiných aplikací na úpravu fotek, také Meitu vyžaduje přístup do některých částí telefonu, např. ke knihovně fotek, k přístup na internetu a k paměti telefonu. Společně s další stovkou aplikací byl ale Magic photo editor obviněn od CCA (Chinese Consumers Association) z porušování soukromí svých uživatelů a “rozsáhlé údajné nadměrné shromažďování nebo používání osobních údajů”. Zpráva tvrdila, že aplikace “nadměrně shromažďovala identifikovatelné biologické a finanční informace”.

Snapchat

Zásady ochrany osobních údajů Snapchatu (aktualizované v roce 2018 pro potřeby GDPR) uvádí, že potom co jste vyzváni k souhlasu, ukládá Snapchat vaše jméno, jména všech kontaktů ve vašem telefonu a stejně tak vaše fotky. Navíc může aplikace díky cookies sbírat informace o vaší historii prohlížení. Snapchat navíc uvádí, že některá data může uchovávat po “omezenou dobu” i po smazání aplikace z mobilu.

Grindr

V dubnu minulého roku se ukázalo, že tato internetová seznamka pro LGBT komunitu sdílela nejen polohová data ale také výsledky testů HIV svých uživatelů (které mohou uživatelé na svém profilu uvést) se třetími stranami. Aplikace uvedla, že data sdílela se třetími stranami v zájmu zlepšování své platformy. 

Onavo

Aplikace Onavo, která nyní patří pod Facebook a nabízí uživatelům zdarma bezpečnou virtuální privátní síť (VPN), byla minulý rok stažena z App store potom, co porušila jeho pravidla. Desítky milionů uživatelů zaplatily za to, aby měli bezpečnou a privátní síť, aplikace ale místo toho jejich data využívala k obchodním účelům Facebooku.

Shutterfly

Tato aplikace na úpravu fotek byla nařčena z využívání GPS souřadnic z pořízených fotek a to i potom, co jí nebyl udělen souhlas od uživatele. Uvádí to studie americké Federal Trade Commision, která byla vydána letos v červnu. Zpráva říká: „Zjistili jsme, že aplikace Shutterfly odesílá přesná geolokační data na svůj vlastní server, aniž by držela povolení k jejich umístění. Místo toho posílala metadata fotografií z knihovny fotografií, která obsahovala přesnou polohu telefonu v údajích vyměnitelných obrazových souborů (EXIF). “

Sarahah

Dříve populární sociální síť, přes kterou mohl uživatel anonymně udělovat “konstruktivní feedback”. V roce 2017 se umístila na prvních místech v žebříčcích nejlepších aplikací v mnoha zemích, například v Americe, Austrálii, Irsku a Velké Británii. Svou slávu ztratila, když bylo zjištěno, že využívá kontakty svých uživatelů i když nebylo jasně uvedeno, k čemu je pro svou funkčnost aplikace potřebuje. Minulý rok byla stažena z App store a Google store potom, co byla obviněna z napomáhání šikaně. V současné době je aplikace opět dostupná na Google play. 

Zdroj: https://www.telegraph.co.uk/technology/2019/07/19/think-faceapp-bad-7-viral-apps-could-have-harvested-data/