Na fungování laserového centra ELI Beamlines, jejich největší úspěchy a také plány do budoucna jsme se ptali manažera vědeckého centra Romana Hvězdy. Přečtěte si, čím vším se centrum v Dolních Břežanech zabývá.
Na čem v současné době ELI Beamlines pracuje?
ELI Beamlines postupně přechází do provozního režimu výzkumné infrastruktury. Tzn., že naše aktivity se z fáze vývoje konkrétní vědecké technologie – vysokovýkonných laserů, urychlovačů částic, experimentálních komor apod. přesouvají k poskytování těchto světově unikátních kapacit našim uživatelům, tedy vědeckým skupinám, které předkládají své návrhy a na základě jejich vyhodnocení jim poskytujeme experimentální čas v ELI Beamlines. Provoz této továrny na fotony jsme již zahájili pro oblasti biomolekulárního a materiálového výzkumu a jsme velice rádi, že zájem projevují týmy z USA, Francie, Německa ale též České republiky či Japonska.
Co jsou největší nástrahy (či problémy), se kterými se při své činnosti musíte potýkat?
Při budování a provozu takto ambiciózního výzkumného centra je nutné překonávat celou řadu technických i organizačních překážek. Velkou výzvou bylo a zůstává vytvořit podmínky, které nám umožní přilákat nejlepší odborníky ve svém oboru. Souvisí to jak se zajištěním dodatečných finančních prostředků, tak s nastavením odpovídajících opatření souvisejících s jejich mezinárodní kariérou. Vedle poskytování kapacit pro tu nejlepší vědu v Evropě jsme si též dali za cíl zprostředkovat výsledky naší činnosti široké veřejnosti, a proto věnujeme velké úsilí spolupráci se školami, pořádání popularizačních akcí, dnů otevřených dní apod.
Co byste uvedli jako největší úspěch v posledních letech?
Z pohledu ELI Beamlines se nesporně jedná o dokončení výstavby centra samotného. To obnáší zprovoznění hned několika laserových systémů, kterými se nemohou pochlubit v žádném jiném centru na světě. Právě naše lasery do Dolních Břežan lákají skupiny významných expertů nejen z různých vědních oblastí, ale i průmyslových podniků, které mají zájem podílet se na jejich dalším vývoji.
Jakým směrem se s ELI Beamlines chystáte ubírat do budoucna?
Iniciátor projektu ELI prof. Gérard Mourou obdržel v minulém roce společně s Donnou Strickland a Arturem Ashkinem Nobelovu cenu za fyziku za průlomové vynálezy v oblasti laserové fyziky. Právě jejich vynález umožnil o několik desítek let později vyvinout tak špičkové systémy, které jsou nyní v provozu v ELI Beamlines. Nemůžeme mít tedy nižší ambici než na tento úspěch navázat, ať již objevy a demonstrací fundamentálních jevů využívajících obrovské tlaky a teploty, jež s pomocí našich zařízení můžeme vyvinout a odhalit tak dosud neprobádané oblasti fungování vesmíru, či v oblasti kompaktních urychlovačů částic, které pevně věříme naleznout uplatnění v lékařství.
Co můžete nabídnout středočeským firmám, pokud by chtěly využít Inovační voucher a navázat s Vámi spolupráci? Případně, máte nějaké jiné možnosti, které by mohly středočeské firmy využít?
Středočeským firmám nabízíme hned dva druhy spolupráce. Jsme velkým zákazníkem pro high-tech dodávky např. řídících systémů, optických elementů a jejich povrchových úprav, komplexních vakuových systémů či údržby sofistikovaných systémů budovy ELI Beamlines. Vedle toho jako výzkumná organizace pomáháme firmám v řešení zakázek při simulování, vývoje softwaru, laserových technologií, designu v oblasti přesné mechaniky a optiky. Jsme také schopni nabídnout k využití přesné měřicí přístroje pro charakterizaci materiálů, např. v oblasti testování optiky. Naši hlavní ambici do budoucna nicméně směřujeme k dlouhodobé spolupráci na vývoji komplexních zařízení laserových a rentgenových zdrojů a urychlovačů částic. Tedy využití a nabídnutí know-how, které jsme získali při vývoji technologií pro výzkumné centrum ELI Beamlines.
Chystáte v nejbližší době nějaké akce pro veřejnost / pro podnikatele / zástupce obcí, které stojí za zmínku?
Počátkem června se ELI Beamlines prezentovala na Veletrhu vědy 2019 v rámci velké expozice Fyzikálního ústavu AV CŘ. Dále budeme také koncem června na mezinárodním veletrhu Laser World of Photonics v Mnichově. V listopadu pak v rámci Týdne vědy a techniky proběhne řada odborných i popularizačních přednášek. Každý měsíc pořádáme dny otevřených dveří.
Dále organizujeme profesní školení například v oblasti laserové bezpečnosti nebo letní školu pro magisterské a doktorské studenty. Pokud by někdo rád zažil výzkumné centrum jinak, může navštívit koncerty vážné hudby v atriu naší budovy. Vše uvedené je jednoduše dohledatelné na našich webových stránkách či sociálních sítích.