„Nespornou výhodou webu je, že si můžete vybrat obsah přesně podle své úrovně – od menších dětí přes středoškoláky až po studenty jaderné fyziky a spřízněných oborů. Stačí jen zaškrtnout obtížnost od jedničky do trojky“, říká Tereza Hrejsemnou, spolukoordinátorka projektu z centra HiLASE. Střední kategorie webu je také vhodná pro běžného návštěvníka, který by si rád v této oblasti rozšířil své obzory a zjistil, co je v oblasti laserové techniky nového. Prostor dostanou i vědci tuzemských výzkumných center, kteří tak budou moci veřejnosti více přiblížit svou práci a její výsledky.
Projekt vzdělávacího portálu czechlasers.cz vznikl v rámci Strategie AV21, programu Světlo ve službách společnosti. Cílem tohoto programu je podpora oborově širokého využívání intenzivních zdrojů záření jako účinných nástrojů pro výzkum, vývoj a aplikace nových technologií a rozvoj kooperativního aplikovaného výzkumu.
„Lasery stále více pronikají do našeho každodenního života, přesto o nich člověk jen málo ví. Chyběla nám platforma, na níž by návštěvník mohl získat ucelené informace o světě laserů. Tou by teď měl být web czechlasers.cz“, vysvětluje Hana Strnadová z PR oddělení centra ELI Beamlines, která projekt spoluvytvářela.
Webové stránky czechlasers.cz vznikly rovněž za podpory Evropské komise, konkrétně projektu HR Excellence in Research Award, který se zaměřuje na budování kvalitního prostředí pro vědce a vědkyně.