Dne 18. září 2020 proběhl další meetup zahraničních vědců, který přilákal více než 25 výzkumníků různých národností pracujících ve výzkumných organizacích se sídlem či pracovištěm ve Středočeském kraji, jako jsou ELI Beamlines, HiLASE, BIOCEV, Astronomický ústav, Národní ústav duševního zdraví, Technopark Kralupy nebo Česká zemědělská univerzita. Členové mezinárodní vědecké komunity měli tentokrát možnost navštívit sídlo Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově, kde celá akce probíhala.
Znovu se sešli zahraniční fyzici, astronomové, přírodovědci nebo chemici, kteří v kraji řeší projekty zaměřené na nejrůznější vědecké disciplíny. S ohledem na situaci byla v průběhu akce samozřejmě dodržena veškerá vládní nařízení a bezpečnostní opatření. „Na počátku organizace těchto meetupů jsme si stanovili cíle, kterých chceme dosáhnout, např. seznámit zahraniční vědce s multidisciplinárním zázemím Středočeského kraje, což zahrnuje návštěvy výzkumných institucí, ale také vytvořit jim platformu, kde se budou moci pravidelně potkávat, sdílet zkušenosti, vzájemně si představovat zajímavá témata nebo dokonce navazovat nová přátelství. Jsem moc ráda, že se nám daří tyto cíle naplňovat, což dokazují pozitivní reakce, které od účastníků dostáváme, nebo fakt, že se nám na meetupy vracejí, tentokrát již potřetí v řadě. Zahraniční komunita vědců se nám neustále rozšiřuje a naší snahou je, aby se zde cítili dobře,“ říká Martina Vycudilíková, Projektová manažerka pro výzkum a vzdělávání v SIC.
Tématem proběhlého meetup byl „Vesmír“ a součástí programu byla prezentace o životě ve vesmíru a misi PLATO, která vědcům umožní ve vesmíru hledat druhou planetu Zemi. Tato témata představil Petr Kabáth, vedoucí skupiny výzkumu exoplanet v Astronomickém ústavu. Následovala prezentace Sergii Cherpotalova, který momentálně působí na Fyzikálním ústavu Akademie věd, o projektu kolonizace Marsu. Skupina si také prohlédla 2 metrový Perkův teleskop, největší v České republice, který představila Brankica Kubátová, vedoucí Stelárního oddělení. Hlavním hostitelem na straně Astronomického ústavu byl Miroslav Bárta, vedoucí Solárního oddělení, který účastníky provedl areálem staré hvězdárny a poskytl jim komentovaný výklad. Bonusem bylo noční pozorování oblohy.
Část meetupu byla věnována společným týmovým aktivitám. „Zvolili jsme podobný formát, jako při minulém meetupu, který účastníky podněcuje ke komunikaci a spolupráci v týmu. Tentokrát jsme si připravili několik aktivit, diskuzi nad společnou tematickou otázkou, znalostní kvíz s otázkami vztahujícími se k prezentacím, které na akci zazněly, a také zábavný kvíz známých filmových melodií. Máme radost, když nám účastníci říkají, jak si celou akci užili,“ říká Athziri Moreno, Manažerka mezinárodních vztahů v SIC.
S uspořádáním příštího meetupu to bude vzhledem k pandemii obtížnější. Do konce tohoto roku plánuje Welcome Office pro svou cílovou skupinu alespoň on-line akci. Jakmile to situace umožní, budou zorganizovány další meetupy, kde se vědci budou moci potkat fyzicky.
Pro více informací navštivte Welcome Office webové stránky a připojte se k FB skupině.