Aktuality, Business, Ze světa inovací  /  27. 11. 2020

Ve Středočeském kraji vítězí zdravotnictví a výuka dětí. Firma Santiago chemikálie vyhrála v kategorii Vodafone Odpovědná firma roku 2020.

Společnost BEZNOSKA se zabývá vývojem, výrobou a prodejem ortopedických nástrojů a implantátů a Radim Ježek vyrábí dřevěné hračky a didaktické pomůcky. To jsou letošní držitelé ocenění Vodafone Firma roku 2020 Středočeského kraje a MONETA Živnostník roku 2020 Středočeského kraje.

Rodinný příběh začal před čtyřmi lety, kdy se manželé Ježkovi rozhodli pro radikální řez. Vítězní živnostník Radim Ježek opustil manažerskou pozici, kravatu vyměnil za hoblík. Manželka Klára odešla ze školy a rozhodla se zužitkovat své znalosti a zkušenosti z pedagogické praxe. Vyvinuli ucelenou dřevěnou řadu matematických pomůcek kompatibilních s učebnicemi pro první stupeň základních škol.  Jsou hrdí na to, že každý produkt projde jejich rukama od začátku až do konce. Cílovou skupinou jsou primárně školy, školky a jiná dětská zařízení. Velkou skupinu klientů tvoří také rodiče dětí na domácím vzdělávání.

Vítězná firma BEZNOSKA byla založena v roce 1992, nicméně její zakladatel pracoval v oboru již od 70. let. Společnost má přes sto zaměstnanců. V České republice a na Slovensku prodávají produkty výhradně zaměstnanci firmy. V zahraničí má společnost pečlivě vybranou distribuční síť, kde každého distributora pravidelně audituje. Odlišuje se jednoznačně vztahem k zákazníkovi a ochotou a schopností rychle reagovat na jeho požadavky. Vlastní revoluční nanolinku, která vytváří povrch v rozlišení nanometrů a který je tak lépe přijímaný kostní tkání. Zákazníky jsou nemocnice, lékaři, popřípadě nákupčí v nemocnicích. Cílem do budoucna je udržet a posílit pozici v České republice a na Slovensku a uskutečnit zahraniční projekty, které přinesou zdroje na další rozvoj firmy.

„Je to firma s dlouholetou tradicí, naplňuje misi úspěšné české společnosti, které začíná být český trh malý, a tak hledá příležitosti i v zahraničí. I její zaměření, kdy svými výrobky pomáhá lidem vrátit se zpět do života, z ní dělají významného kandidáta pro celostátní kolo soutěže,“ zhodnotil volbu člen poroty Jan Květ z Vodafone Czech Republic.

Druhé místo v hodnocení odborné poroty získala společnost Santiago chemikálie, která se věnuje zakázkové syntéze malých molekul. Bronz bere poskytovatel pohybových sociálních služeb Centrin CZ.

Firma Santiago Chemikálie - vítěz ceny Vodafone odpovědná firma roku ve Středočeském kraji. Zdroj: Santiago Chemikálie

Firma Santiago Chemikálie – vítěz ceny Vodafone odpovědná firma roku 2020 ve Středočeském kraji. Zdroj: Santiago Chemikálie

V každém kraji je také vyhlašován vítěz kategorie Vodafone Odpovědná firma roku 2020, kterou uděluje společnost Vodafone Czech Republic ve spolupráci s Nadací Vodafone. Ve Středočeském kraji byla za nejodpovědnější společnost vyhlášena firma Santiago chemikálie s.r.o. „Porota ocenila přístup firmy k zaměstnancům inspirovaný firemní kulturou startupů v Silicon Valley. Společnost přispívá významnou měrou k nalezení vhodného léku na covid-19. Pro výzkumná centra a jejich vědecké účely připravila pod názvem Aviromix sety pěti látek, které Světová zdravotnická organizace označila jako nejnadějnější v boji proti koronaviru. Součástí setu je i látka Remdesivir, kterou společnost úspěšně syntetizovala přímo ve své laboratoři a zahájila tak vlastní přípravu této látky pro vědecké účely. Ve svých laboratořích využívají nejnovější trendy v oblastech „green chemistry“, díky čemuž dochází oproti běžným laboratořím k úsporám až 1000 litrů vody za měsíc,“ okomentoval volbu Jan Fencl, programový manažer Nadace Vodafone Czech Republic.

Vítězové krajského kola se stávají zároveň celorepublikovými finalisty. Slavnostní vyhlášení celostátních výsledků soutěží Vodafone Firma roku 2020, MONETA Živnostník roku 2020 i Vodafone Odpovědná firma roku 2020 se uskuteční 10. prosince na pražském Žofíně.