V rámci rubriky Rozhovory s odborníky jsme se na pár otázek zeptali také ředitele Středočeského inovačního centra Viléma Růžičky. Jaký je jeho pohled na současné inovační prostředí, jak tomu pomáhá SIC a jak se můžete zapojit i vy? Přečtěte si následující rozhovor a zjistěte více o ambici Středočeského kraje stát se inovačním leadrem České republiky.
Největší inovační potenciál má Středočeský kraj v regionálních firmách, vědecko-výzkumných organizacích a hlavně v lidech. Protože inovace začíná v člověku, touhou něco změnit. Sebe, své okolí, podnikání, svět. Majitel výrobní firmy se rozhodne investovat do nových strojů, aby měl kvalitnější výrobky a stal se konkurenceschopnější. Vědec se rozhodne vylepšit složení staršího léku proti rakovině prsu a vytvoří novou, ještě účinnější látku, která může pomoci mnoha pacientům. Starosta obce, kde mají problémy s vodou a velké výdaje za veřejné osvětlení, se rozhodne využít moderních technologií v oblasti vodohospodářství a úspornějších světel.
To nejsou vymyšlené příklady, ale příběhy Středočeského kraje, který spolu s Prahou tvoří 50 % vědecko-výzkumné kapacity ČR. Nachází se v něm přes 25 špičkových pracovišť v čele s centry (nad)národního významu a unikátními akademickými ústavy. Z top 100 firemních investorů do výzkumu a vývoje (VaV) v EU má ve Středočeském kraji sídlo nebo pobočku hned 13 firem. V roce 2017 činily celkové investice do VaV ve Středočeském kraji 14 mld. Kč. Firemní sektor tvořil 85 %. Pro porovnání, v celém Česku je to pouze 55 %. Kraj má dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost, kolem 3 %. Ve výzkumu a vývoji pracuje přes 7 000 zaměstnanců. Podnikatelský sektor v regionu reprezentuje téměř 30 000 firem.
A právě proto máme ambice stát se inovačním lídrem České republiky a přitom společně s dalšími regiony naplňovat společnou vizi „Czech Republic – The Country For The Future“.
SIC je klíčovým nástrojem. Skrze SIC Středočeský kraj podporuje lokální firmy nejen finančně (jako např. Vouchery), ale také různými akceleračními programy, poradenstvím a propojením s výzkumnými organizacemi a zástupci měst i obcí. Pro každou cílovou skupinu máme vyčleněný tým odborníků, kteří průběžně mapují, analyzují a následně navrhují konkrétní služby, projekty a programy. Od poradenství, přes networking, až po administraci dotačních programů. Máme dlouhodobé zkušenosti s mapováním inovačních i investičních příležitostí. Zaměřujeme se na vzdělávání v přírodních a technických oborech, protože s inovačním myšlením i podporou podnikavosti je třeba začínat už na základních školách.
Doba kamenná neskončila proto, že by došlo kamení. Skončila díky inovacím a novým materiálům. Překážkou je pouze neochota hledat nová řešení a nekomunikovat mezi sebou.
Máme několik konkrétních nástrojů, které mohou pomoci posunout Středočeský kraj mezi evropské i světové lídry. Administrativně i aplikačně nejrychlejší jsou Středočeské inovační a kreativní vouchery. V posledních třech letech jsme Inovačním voucherem podpořili téměř 100 středočeských firem formou jednorázové dotace, která pomáhá díky znalostem výzkumných organizací vylepšovat firmám jejich služby a produkty. V loňském roce využili této příležitosti firmy z oblasti zemědělství, logistiky nebo např. zdravotnictví. Jsem rád, že se nám i díky inovačním voucherům daří pomáhat začínajícím podnikatelům zvýšit jejich šance na úspěch a rozvíjet tak oblast start-upů na území Středočeského kraje.
Během relativně krátké doby se nám podařilo ve Středočeském kraji vytvořit základy pro dlouhodobou spolupráci soukromého sektoru s výzkumnou sférou. Za jednu z velkých výhod inovačního voucheru považuji, že umožňují firmám plně se soustředit na podnikání, zatímco výzkumná organizace dodá služby potřebné pro inovace, které firma z nějakého důvodu nemůže zajistit vlastními silami.
Další novinkou je např. program PLATINN. Ten spočívá ve spolupráci vedení firmy, klíčového manažera ze SIC a jednoho z více než 80 expertů. Jeho úlohou je s pomocí managementu společnosti identifikovat klíčové problémy bránící dalšímu rozvoji firmy, naplánovat potřebné změny a podpořit jejich efektivní implementaci. Např. v oblasti nových produktů či rozvoje obchodu, strategie a vnitro firemních hodnot nebo zajištění a efektivní řízení finančních zdrojů a interních procesů.
Inovace v srdci není jen značka. Je to společná myšlenka, filozofie, životní styl. Pro vědce, studenty, podnikatele, starosty a nadšené obyvatele Středočeského kraje. Pro všechny, kteří chtějí hledat nové cesty a nová řešení. Inovace v srdci má za cíl zpřístupňovat a popularizovat inovace a úspěchy široké veřejnosti i firmám a výzkumným ústavům, usnadňovat spolupráci a informovat o možnostech využití inovačního potenciálu SČK. K tomuto účelu poslouží také nový web inovacevsrdci.cz a facebooková stránka.
Rádi bychom se více zaměřovali na využití moderních technologií ve prospěch měst a obcí ve Středočeském kraji – např v oblasti vodohospodářství a s tím související problematikou sucha a zadržování vody v krajině. Dále pak energetika, např. u veřejných budov jako jsou školy nebo úřady. Velký pokrok jsme nyní zaznamenali také v oblasti senzoriky a biodynamiky veřejného osvětlení, jako základu pro moderní chytré technologie do měst a obcí v našem kraji. Máme několik pilotních projektů, které realizujeme od začátku letošního roku.
Závěrem bych zmínil Programu mobility vědců pro excelentní výzkum, inovace a technologie, jehož cílem je podpořit příliv zahraničních a návrat českých vědců do Středočeského kraje. Program počítá s působením až 30 špičkových vědců ze zahraničí ve výzkumných organizacích Středočeského kraje v průběhu 5 let trvání projektu. Mělo by jít například o experty na laserové technologie, biotechnologie a biomedicínu, nanotechnologie, energetiku, digitalizaci (vč. umělé inteligence a virtuální reality) nebo také na kosmické technologie.