Ze světa inovací  /  25. 8. 2022

Superhrdinové z CARDAM: Pokročilá matematika aplikovaná v průmyslu

Žijí mezi námi, ale možná jste si jich nikdy nevšimli. V nové epizodě Superhrdinů Středočeského kraje představujeme společnost, která dělá špičkový výzkum a vývoj a zároveň ho šikovně aplikuje. Jak se jí podařilo vyrobit struktury tepelných výměníků pomocí 3D tisku? Jak to, že jsou účinnější nejen výměníky, ale i samotný výrobní proces? Příběh inovací CARDAM s.r.o. líčí jednatel Ondřej Kurkin.

V roce 2016 se spojila Česká zbrojovka se společností Beneš a Lát, a protože oba průmyslové podniky potřebovaly inovovat své produkty a procesy, propojily se s Fyzikálním ústavem AV ČR. Tak vznikl CARDAM s.r.o., který vyvíjí pokročilé matematické simulace a výpočty.

Když přišly aditivní technologie a 3D tisk, naskytla se společnosti příležitost „vyrábět takové struktury a geometrie, které jsou jinak nevyrobitelné,“ říká Ing. Ondřej Kurkin. Právě tehdy ji napadlo, že by mohla uplatnit matematické struktury do výměníků tepla a zvýšit tak jejich účinnost. „V roce 2018 jsme začali různé typy struktur testovat a poté jsme hledali parametry, které mají vliv na tlakové ztráty, pevnost i na účinnost. Následně jsme vyvíjeli algoritmus, který dokáže vygenerovat strukturu tak, aby byla vhodná pro 3D tisk,“ dodává Ondřej Kurkin.

Velkou výhodou celého procesu je, že je plně automatizovaný. CARDAM si proto slibuje přínosy svého algoritmu v řadě další oblastí. Které to jsou? I to se dozvíte v nové epizodě Superhrdinů Středočeského kraje.