Aktuality, Rady a tipy, Ze světa inovací  /  2. 11. 2020

Začíná jubilejní Týden vědy a techniky AV ČR. Letos poprvé online

Dnes startuje 20. ročník festivalu Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. Své jubileum kvůli probíhající pandemii slaví v online prostoru, kam se kompletně přesunul. Přednášky vědců a vědkyň budou stejně jako dokumentární filmy ke zhlédnutí až do neděle 8. listopadu 2020. Letošní ročník je věnován v sobotu zesnulému profesoru Rudolfu Zahradníkovi, který stál v čele Akademie věd ČR v letech 1993 až 2001.

Profesor Rudolf Zahradník byl jednou z nejvýraznějších osobností české vědy. Stál u zrodu oboru kvantové chemie u nás, byl autorem více než tří stovek odborných článků a vychoval mnoho následovníků. Rudolf Zahradník byl předsedou AV ČR po dvě funkční období v letech 1993 až 2001. Zemřel v sobotu 31. října 2020 ve věku 92 let, současná předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová se rozhodla uctít jeho památku právě v rámci nyní zahajovaného Týdne vědy a techniky AV ČR.

Čestný předseda AV ČR Rudolf Zahradník. Zdroj: AV České republiky

Čestný předseda AV ČR Rudolf Zahradník. Zdroj: AV České republiky

Výročí vzniku akademie a covid-19

Témata letošních přednášek rámuje 130. výročí založení předchůdkyně Akademie věd a aktuální pomoc českých vědců a vědkyň při pandemii covidu-19. Konkrétně se bude v online přednáškách mluvit o vzniku nových výrazů za koronakrize, o výročí vynálezu laseru, o epidemiologických modelech nebo systémech včasného varování před zemětřesením.

„Akademie věd České republiky představuje již dvacet let návštěvníkům Týdne vědy a techniky AV ČR aktuální vědecké poznatky a výsledky bádání ze svých pracovišť. Jinak tomu nebude ani letos, kdy je zpřístupňování nejnovějšího výzkumu veřejnosti zvláště naléhavé,“ říká předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová.

Dostupnost současných odborných poznatků hraje podle ní zásadní roli právě nyní, v době, kdy jsme znepokojeni vývojem a prognózou epidemiologické situace. „Velmi mě těší, že i tentokrát festival nabídne široké veřejnosti pestrý program, včetně informací o koronaviru SARS-CoV-2 a nemoci covid-19,“ dodává Eva Zažímalová.

Živé diskuse s vědci

Velkou devízou akce je interaktivita veřejnosti s vědci. Ani letos o ni fanoušci vědy nepřijdou. Po online přednáškách se počítá s následnou online diskusí, kterými budou provázet moderátorky Jana Plodková a Lucie Křížková.

„S radostí vás tedy na tento jubilejní a netradiční ročník zvu. Nahlédněte, jak jednotlivá pracoviště přispívají v boji proti covid-19, a oslavte s námi 130. výročí založení předchůdkyně dnešní Akademie věd ČR. Připomeňte si jej s námi – ohlédnutím za největšími vědeckými úspěchy jejích pracovníků,“ uzavírá Eva Zažímalová.

Dokumentární filmy a další program

Stejně jako v minulých letech je součástí festivalu promítání dokumentárních filmů. I ty bude letos kvůli pandemii možné zhlédnout jen v online prostoru. Rádi bychom vás nalákali například na snímek Perkův dalekohled, který představuje fascinující příběh astronoma Luboše Perka (zemřel letos v září v úctyhodných 101 letech). Další zajímavou podívanou slibují filmy z cyklu Tiché hrozby, které se zaměřují na magnetické bouře, změny klimatu, extrémní sucha, bleskové povodně a další jevy ovlivňující životy lidí po celém světě. Celý program si můžete prostudovat na webových stránkách Týdne vědy a techniky a na profilu na sociálních sítích.

Připravil: Jan Klika, Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR